Sever je cíl (Amsterdam Noord)

I když tenhle článek měl být věnovaný severní části Amsterdamu, kam jsme jednoho podzimního víkendu zamířili, při psaní samotného článku jsme zjistili, že z Amsterdam-Noord máme jen tři použitelné fotky a žádné strhující zážitky (protože prostě covid). Proto je většina fotek ze série „jak jsme jeli do Amsterdam-Noord a zpět“.

Fotogenický podzimní kýč

Jelikož bydlíme ve východní části Amsterdamu, do centra to na kole zvládáme za 15 minut (pokud nestavíme u každého fotogenického kanálu, což jsou skoro všechny). Je až neuvěřitelné vidět centrum bez náporu turistů. Mnoho obchodníků a služeb, kteří žili pouze z turismu, mají nyní zavřeno a otevřeny jsou tedy pouze podniky, kam chodí místní.

Liduprázdné centrum

Na severu centra se nachází hlavní nádraží Amsterdam Centraal, u kterého se dá zdarma nalodit na jeden ze tří přívozů vedoucí přes řeku IJ do Amsterdam-Noord. Přívoz během všedního dne jezdí opravdu co chvíli, takže většinou nečekáte více jak 5 minut. Zajímavostí je, že přes IJ nevede v okolí žádný most, a proto se s vámi pokaždé nalodí spousta lidí na kolech a skútrech, včetně food-delivery kurýrů. Samotná plavba je velice rychlá (opět ne více jak 5 minut), takže je tento dopravní prostředek hojně využíván.

Břeh u Amsterdam Centraal
Na přívozu nemusíte ani sesednout z kola…

Dominantní stavbou na severním břehu je budova A’DAM Toren, na jejíž terase je známá panoramatická vyhlídka na celý Amsterdam. Zároveň se zde na střeše nachází i nejvyšší houpačka v Evropě, atrakce „Over The Edge“ ve výšce 100 metrů nad zemí.

A’DAM Toren

Po krátké projížďce jsme se nakonec zastavili v kavárně, která vypadala spíš jako obývací pokoj s kávovarem. Nicméně, vzhledem k frontě před okýnkem jsme usoudili, že kafe fakt umí. A taky že jo.

Kavárna Zithoek.

Víkend jsme završili farmářskými trhy, které se konají každou poslední neděli v měsíci v parku kousek od našeho bytu. Kdybychom věděli, že je to poslední trh před zpřísněním opatření, tak bychom si nakoupili více domácích salámů a čaje do zásob.

Pure Markt v parku Frankendael

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *