Slon? Uteč! (Dambulla, Pidurangala)

Srí Lanka

Celou cestu do Dambully jsme seděli na předním sedadle, a tak jsme mohli být svědky zběsilého tempa, které řidič autobusu nastavil. Když řidič předjížděl pomalé tuk-tuky, říkali jsme si, že nejspíš stahuje nabrané zpoždění, když ale začal v kopci v nepřehledné zatáčce předjíždět poměrně rychle jedoucí kamion, pochopili jsme, že nejde o zpoždění, ale o osobní výzvu. A tak se z normálního spoje stal express a do Dambully jsme dorazili o 45 minut dříve.

Mimo objemných zavazadel se k řidiči hází různé balíky a autobus tak funguje jako levné a rychlé PPL

Po vyskočení (opět doslova) z autobusu jsme se po příkrých schodech vydali do Jeskynního chrámu v Dambulle. Opět jsme u vstupu odevzdali žabky a vstoupili i s našimi batohy dovnitř. Uvnitř Chrámu se nachází nástěnné malby a nespočet soch Buddhy v nejrůznějších polohách. Narozdíl od Chrámu v Kandy zde bylo pouze pár turistů a my si tak mohli vychutnat klid místa a výhledy kolem.

Cave Temple Dambulla
Fotky z jeskyně se bohužel moc nepovedly
Příklad krásného výhledu

Cestou dolů jsme neodmítli mango za 7,-, prošli kolem masivní sochy zlatého Buddhy a vydali se směr centrum.

Levnější způsob jak získat mango je snad jen ho ukrást
Bez komentáře…

V Dambulle jsme se teď už ostříleně vrhli do ochutnávky dalšího z místních pokrmů – Hopperu. To je tenká placka, do které si můžete dát zeleninu nebo vejce.

Těchto jsme spořádali 8

Milý pán, který nám placky prodal, nás nasměroval na nejbližší zastávku a my odjeli směr Sigiriya netušíc, že největší zážitek dne nás teprve čeká. Na konečné autobusu jsme se nenechali odradit tuk-tukářem a rozhodli se na ubytování dojít pěšky.

Cesta okolo posvátné hory Sigiriya

Nadšení z rozhodnutí nezvolit tuk-tuk nám překazili místní, když nás varovali, že se v okolí pohybuje divoký slon. Po vysvětlování, kam se chceme dostat, se s námi ochotně vydali 3 stateční na cestu k našemu ubytování. Tichým krokem jsme vstoupili na prašnou cestou, když v tom jsme ho zahlédli. Necelých 20 metrů od nás k nám čelem stál obrovský slon. Následoval už jen pokyn „Run!”. Zastavili jsme se až po 300 metrech s nervama v kýblu.

Později jsme se dozvěděli, že když je slon sám, má větší tendenci být vzteklý. Zabití slonem zde není neobvyklé a tak se jich i místní bojí více než například krokodýlů.

Fotku slona jsme naštěstí nestihli, tak jen cesta, kudy jsme běželi

Ráno jsme podnikli výstup na horu Pidurangala, kde jsme společně s ostatními turisty pozorovali nádherný východ slunce.

Pidurangala je skvělou alternativou k vedlejší hoře Sigiriya, která má dvě nevýhody: vstup je mnohonásobně dražší a není z ní vidět hora samotná :).

Posvátná hora Sigiriya

Před odjezdem z ubytování jsme ještě stihli zaskočit k nedalekému jezeru. Po zážitku se slonem jsme byli obezřetní a pozorovali vše, co se kolem jen hýblo i nehýblo, včetně krokodýla při odchodu od jezera. Rychlým krokem jsme se tedy vrátili zpět do ubytování, kde nás milý hostitel odvezl svým safari Jeepem na vlak do Habarany. Aspoň už nemusíme na safari – Jeepu i zvířat jsme si užili dost.

V pozadí vlevo Pidurangala, vpravo Sigiriya
Danu Homestay s Jeepem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *