Pár měsíců po koupení letenek jsme zjistili, že v severní části Thajska je každoročně tzv. “burning season” – období mezi únorem a dubnem, kdy zemědělci vypalují pole a krajinu pokryje hustý smog. Abychom si vynahradili méně turistickou destinaci a přírodu, rozhodli jsme se pro dvoudenní výlet do národního parku Erawan.
Začali jsme v 7 ráno na nádraží Thonburi v Bangkoku, odkud vyráží 2x denně vlak na západ do Kanchanaburi. Interiér vlaku nás nevyvedl z míry, jelikož byl téměř přesnou kopií vlaků na Srí Lance. Jedinou odlišností byla VIP sekce pro mnichy na konci vlaku.
Čím dál jsme se vzdalovali od Bangkoku, tím víc byl cítit kouř a vzduchem poletoval jemný popel. Díky tomu se ujistili, že jsme udělali dobře, když jsme se v tomto období vyhnuli severu.
Vlak byl poloprázdný první 3 hodiny cesty až do Kanchanaburi, kde přistoupily davy turistů na nejzajímavější část trati začínající mostem přes řeku Kwai. Trať byla postavena za 2. světové války válečnými zajatci a neplacenými dělníky na příkaz japonské armády mezi Thajskem a Myanmarem. Kvůli vysoké úmrtnosti při stavbě se úsek nazývá Železnice smrti (Death Railway).
Poté, co jsme se vrátili vlakem zpět do Kanchanaburi, vydali jsme se do ubytování u Erawan Falls. Tentokrát se na nás štěstí na autobusy usmálo. Zrovna když jsme mířili na autobusové nádraží, všimli jsme si, že na křižovatce na červené stojí polorozpadlý autobusek ve směru Erawan. A tak jsme do něj naskočili.
Po rušném Bangkoku nám ubytování na řece přišlo jako z jiného světa. Koupání, nádherný výhled a zvuky džungle – co víc si přát. V celé oblasti je tento typ ubytování běžný a rozhodně ho doporučujeme vyzkoušet.
Po přespání na řece nás hodná thajská rodinka odvezla až na parkoviště u národního parku. Tam začíná stezka podél hlavní atrakce – vodopádů. Na začátku si můžete pronajmout záchranou vestu a v jednotlivých “patrech” vodopádů se můžete vykoupat. Pater je celkem sedm a s každým dalším stoupáte hlouběji do ohlušující džungle.
Po vyčerpávajícím vedru v parku nás čekala ještě dlouhá cesta zpět do Bangkoku.
Food okénko
Bonusová rubrika přibližující thajskou kuchyni, aneb co jsme snědli a nezapomněli vyfotit.
Je vskutku co závidět.Přejeme vám to.